MARIA KONOPNICKA PATRONKĄ ROKU 2022 – GMINNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI MARII KONOPNICKIEJ!

Dokładnie 23 maja 2022 roku przypadnie 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji polska pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka Maria Konopnicka została uhonorowana przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronką roku 2022.

Maria Konopnicka w 1881 roku wydała pierwszy tomik poezji. Zasłynęła prozą i utworami skierowanymi do dzieci. W 1908 roku opublikowała Rotę – wiersz, który był jej protestem przeciw polityce germanizacji w zaborze pruskim. Za pomocą utworów protestowała przeciwko ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej. Uczestniczyła w proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni, akcji potępiającej represje władz pruskich. Walczyła o prawa kobiet, o pomoc dla więźniów politycznych i kryminalnych. (źródło: www.lustrobiblioteki.pl)

Z okazji ustanowienia roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej Gminna Biblioteka Publiczna i Zespół Placówek Oświatowych w Słopnicach serdecznie zaprasza wszystkich uczniów z terenu naszej Gminy do udziału w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Marii Konopnickiej, który przeprowadzony zostanie w dniu 28 kwietnia br. w budynku biblioteki. Konkurs będzie miał dwa etapy: szkolny i gminny. Kwalifikacji do etapu gminnego dokonają szkolne komisje konkursowe powołane przez dyrektorów szkół.

Poniżej regulamin konkursu, z którym należy się zapoznać.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym konkursie!!!